Παρασκευή 8 Αυγούστου 2008

Με νίκη ξεκίνησε η ΑΕΜ τα φιλικά:5-1 στο Κεφαλόβρυσο

Την ευκαιρία να βγάλει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα από την πορεία της προετοιμασίας, είχε ο Γιάννης Γουλής, στο σημερινό αγώνα στο Κεφαλόβρυσο, με τον τοπικό Αστέρα. Κάτω από πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες(αφόρητη ζέστη και υγρασία) και σε "ξερό" γήπεδο, όλοι οι παίχτες έδειξαν απίστευτη όρεξη. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΜ μπήκε χαλαρά, με το Γιάννη Γουλή να επιμένει κυρίως στην εφαρμογή τακτικής και την καλή κυκλοφορία της μπάλας, δίνοντας συνεχώς εντολές στους παίχτες του προς αυτή την κατεύθυνση.Η ΑΕΜ κυριάρχησε από την αρχή στον αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά οι παίχτες της δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, στη μοναδική ευκαιρία του ο Αστέρας, κατόρθωσε να προηγηθεί στο 23ο λεπτό, όταν από θέση οφσάιντ ο Νίκος Καρέτσος, πήρε την μπάλα και στο τετ-α-τετ με τον Ζέρβα, πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 1-0.Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΜ έπαιξε στο μισό τέρμα τον Αστέρα, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Σ' αυτό το πρώτο ημίχρονο διακρίθηκαν ο Σαμαράς για τις ωραίες του επελάσεις από τα αριστερά, ο Καρανίκας στο κέντρο που έτρεξε πολύ και μοίρασε μπαλιές και ο 16χρονος Βασ. Μαντέλος, που έδειξε ότι το Μέλλον του ανήκει. Οι αμυντικοί είχαν καλή συνεργασία(στο γκολ σταμάτησαν λόγω του προφανούς οφσάιντ).Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου, ο Γιάννης Γουλής πέρασε στον αγώνα τους Σπ. Τσάμη, Νεκτ. Ζέρβα, Ν. Καβαλιέρη και τους Χρήστο και Μάριο Πλακίδα. Από τα πρώτα λεπτά το σκηνικό άλλαξε. Η κυκλοφορία της μπάλας έγινε καλύτερη και η αποτελεσματικότητα των παιχτών ουσιαστική. Μόλις στο 49΄ ο Τσάμης με σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Καταιγιστική η ΑΕΜ στη συνέχεια, με το δίδυμο Τσάμη και Ζέρβα να δημιουργεί διαρκώς φάσεις και τον Καβαλιέρη και τους αδελφούς Πλακίδα, να τελειώνουν υποδειγματικά τις φάσεις. Πέτυχε άλλα τέσσερα τέρματα(Μ. Πλακίδας 52΄, Καβαλιέρης 60΄, Χ. Πλακίδας 62΄και πάλι ο Καβαλιέρης στο 66΄), ενώ έχασε και σωρεία ευκαιριών για ευρύτερο σκορ(2 ο Μ. Πλακίδας, 2 ο Ν. Καβαλιέρης, Τσάμης και Μαντέλος από μία). Τα συμπεράσματα που βγάλαμε όσοι παρακολουθήσαμε τον αγώνα, είναι ότι η παλιά φρουρά της ομάδας αποτελεί εγγύηση, αρκεί να συνεχίσει να δίνει αυτά που μπορεί, ενώ οι νέοι παίχτες που ήρθαν στην ομάδα, έχουν προσαρμοστεί πολύ γρήγορα και θα ισχυροποιήσουν την ΑΕΜ. Ο Αστέρας έδειξε καλά στοιχεία, αλλά δεν μπόρεσε ν' αντισταθεί στην ανωτερότητα της ΑΕΜ.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΕΜ:Ζέρβας Δημ., Πασπαλιάρης Δ. (46΄ Τσάμης Σπ.), Σαμαράς (65΄ Παν. Τσαλαφούτας), Πασπαλιάρης Γεωρ., Μαντέλος Χρ. , Καρανίκας, Μαντέλος Βασ. (46΄ Καβαλιέρης), Καρέτσος (62΄ Φασόης), Αϊδονόπουλος (46΄ Πλακίδας Χρήστος), Δάλλας (46΄ Ζέρβας Νεκτ.), Κράνης Νίκ. (46΄ Πλακίδας Μάριος)