Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2009

Σαν σε προπόνηση ΑΕΜ -Κεραυνός Γαβ. 7-1

Παίζοντας στο πρώτο ημίχρονο περίπου με την ενδεκάδα που θα αγωνιστεί και την Κυριακή στον αγώνα με την Πάργα, η ΑΕΜ μετέτρεψε σε πανηγύρι τον ημιτελικό του Κυπέλου ΕΠΣΝΑ και πέρασε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον ΓΟ Μεσολογγίου, αφού στο 10΄ το σκορ ήταν 3-1 και το ημίχρονο 6-1, ενώ έχασε και αρκετές ευκαιρίες για διπλάσιο σκορ. Οι φάσεις του αγώνα:
3΄ σέντρα από δεξιά του Μάριου Πλακίδα, ο Σιαλευρής στην προσπάθειά του να διώξει κρέμασε τον Σερπάνο κάνοντας το 1-0.
6΄ Σέντρα του Χρήστου Πλακίδα από αριστερά ο Μάριος Πλακίδας με κεφαλιά το 2-0.
8΄ ο Καψάλης έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και με ωραίο πλασέ μείωσε σε 2-1.
10΄ ο Κορομηλάς από αριστερά την σέντρα, πλασέ του Χρ. Πλακίδα 3-1.
11΄ σέντρα του Χρ. Πλακίδα ο Κράνης αφύλακτος την καρφωτή κεφαλιά, μπλόκαρε ο Σερπάνος.
12 συρτό δυνατό σουτ του Καρτσακλή έξω από την περιοχή, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κεραυνού.
22΄ ο Ζαπαντιώτης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ στην δεξιά γωνία του Σερπάνου έγραψε το 4-1.
30΄ κόρνερ ο Ζαπαντιώτης από αριστερά, κεφαλιά του Κράνη 5-1.
32΄ σε λάθος της άμυνας του Κεραυνού, ο Μ. Πλακίδας αιφνιδιάστηκε, έκανε το σουτ στα χέρια του τερματοφύλακα.
33΄ πάλι ο Μ. Πλακίδας βγήκε τετ - α - τετ με τον Σερπάνο πλάσαρε από πάνω του αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
43΄ σέντρα ο Μπίρκος από δεξιά, κεφαλιά του Χρ. Πλακίδα 6-1.
45΄ ο Ζαπαντιώτης εξαιρετική ατομική προσπάθεια, βγήκε πλάγια αριστερά έκανε σκαφτό σουτ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κεραυνού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΜ μπήκε με δυο αλλαγές στην θέση του Δουλιώτη, που έκανε ντεμπούτο σε επίσημο αγώνα κάτω από τα δοκάρια, μπήκε ο Γκασούκας και στη θέση του Ταράτσα ο Βασ. Μαντέλος.
50΄ συρτή παράλληλη σέντρα του Μπίρκου, πλάσε στην κίνηση του Κράνη, ξυστά άουτ.
51΄ αντεπίθεση του Κεραυνού, ο Καψάλης ανάμεσα από δυο παίχτες έκανε το σουτ, απέκρουσε με τα πόδια ο Γκασούκας.
54΄ ο Καρτσακλής ωραία διαγώνια πάσα στον κενό χώρο για τον Μαντέλο, αυτός έκανε σε δεύτερο χρόνο το σουτ, κόντρα από τον Σβίγγο, κόρνερ.
57΄ νέα αριστουργηματική μπαλιά στον κενό χώρο, ο Χρ. Πλακίδας άψογο πλασέ και 7-1.
60΄ συρτό σουτ του Μπίρκου έξω από την περιοχή και δεξιά, μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κεραυνού.
Στο 62΄ ο Α. Μαργέλης έβγαλε και τον Ζαπαντιώτη βάζοντας στη θέση του τον Παναγιώτου και κάθισε στον πάγκο, αφήνοντας τους παίχτες του να παίξουν ελεύθερα. Αυτό οδήγησε σε φλυαρίες τους παίχτες που έκαναν ελάχιστες φάσεις.
77΄ δυνατό μακρινό συρτό σουτ του Καρτσακλή, μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι.
79΄ μπαλιά του Καρτσακλή από αριστερά, στο ημικύκλιο το σουτ από τον Μ. Πλακίδα, ψηλά άουτ.
82΄ ατομική προσπάθεια του Καψάλη, γλίστρημα του Γατσώρη, άργησε το σουτ, κόντρα του Γατσώρη, εύκολα μπλόκαρε ο Γκασούκας.
89΄ δυνατό σουτ του Μ. Πλακίδα, σε καλή θέση ο Τσάτσος μπλόκαρε.
Καλή η διαιτησία του κ. Πάνου και των βοηθών του Κωσταρά και Ζυγούρη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Α.Ε.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: Δουλιώτης(46΄ Γκασούκας), Μπίρκος, Κορομηλάς, Γατσώρης, Καρτσακλής, Ταράτσας(46΄ Μαντέλος), Μ. Πλακίδας, Μπαλάφας, Κράνης, Ζαπαντιώτης(62΄ Παναγιώτου), Χρ. Πλακίδας.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΓΑΒΑΛΟΥΣ: Σερπάνος(59΄ Τσάτσος), Κουρσάρης, Μπουσδούνης(46΄ Κατσιάνης), Σβίγγος, Καλπουζάνης(56΄ Τσούφης), Σιαλευρής, Γούλας, Βασιλείου, Κατσιγιάννης, Μπανάκας, Καψάλης.