Σάββατο 6 Σεπτεμβρίου 2008

Ξεκίνημα με το δεξί

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, η ΑΕΜ πήρε το ντέρμπυ στο Αντίρριο, επικρατώντας του Ατρομήτου με 1-0. Εχοντας συνοχή σε όλες τις γραμμές, άμυνα γρανίτη και σωστή ανάπτυξη στις επιθετικές της προσπάθειες, έχασε πληθώρα ευκαιριών για μεγαλύτερο σκορ, με μοιραίους παίχτες τον Γαβρίνα(που έπαιζε άρρωστος) και τον Μάριο Πλακίδα(συνεχής πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα). Η νεανική ομάδα του Αντιρρίου, προσπάθησε, αλλά λίγο η απειρία των περισσότερων παιχτών της, λίγο η έλλειψη συνοχής και λίγο η υστέρηση των χαφ του κέντρου, που δεν μπορούσαν να τροφοδοτήσουν τους επιθετικούς, είχαν σαν αποτέλεσμα, να μην μπορέσει σ' όλη τη διάρκεια του αγώνα να απειλήσει τον τερματοφύλακα Ζέρβα.Η ΑΕΜ έδειξε από την αρχή τα δόντια της, όταν μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ζέρβας από 30 μέτρα απόσταση έπιασε ψιλοκρεμαστό σουτ, με τον Γκιάτα να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή να διώξει σε κόρνερ.Στο 7΄ ο Τσάμης εκτέλεσε από το ύψος της περιοχής και δεξιά φάουλ και ο Γκιάτας απέκρουσε με δυσκολία την μπάλα που πήγαινε στο δεξί του "παράθυρο".Στο 9΄ μακρυνή μπαλιά του Μπαλάφα προς την περιοχή του Ατρομήτου, ο Γαβρίνας ξέφυγε από δύο αμυντικούς, αλλά τον πρόλαβε με έξοδο ο Γκιάτας και απέκρουσε, κερδίζοντας και φάουλ.
Η ΑΕΜ σ' όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού και οι αμυντικοί του Ατρομήτου μόνο με φάουλ μπορόύσαν να σταματήσουν τον Μάριο Πλακίδα και τον Γαβρίνα. Ομως κανένα από αυτά τα φάουλ δεν απέφεραν αποτέλεσμα γιατί τα καθάριζαν άνετα οι υψηλόσωμοι αμυντικοί του Ατρομήτου.Στο 18΄ η ομάδα του Αντιρρίου έκανε την πρώτη της οργανωμένη προσπάθεια, αλλά ο Μπανιάς που ήταν ο τελικός παραλήπτης της μπάλας, έκανε άτσαλο σουτ άουτ.Στο 19΄ η ΑΕΜ ανταπάντησε με οργανωμένη αντεπίθεση, η μπαλιά του Γ. Πασπαλιάρη βρήκε τον Ζέρβα μόνο αριστερά, αλλά έκανε στραβοκλωτσιά άουτ.Στο 20΄ ο Μπανιάς έκανε οραίο μπάσιμο από δεξιά, σεντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Τσάμης πρόλαβε προ του Καζανά και έδειωξε σε κορνερ.

Στο 24΄ ο Μάριος Πλακίδας κέρδισε ένα ακόμα φάουλ από δεξιά, ο Ζέρβας πάσαρε έξυπνα στον Τσάμη, όμως το σουτ του πρόλαβαν και απέκρουσαν οι αμυντικοί του Ατρομήτου. Στην αντεπίθεση βγήκαν τέσσερις παίχτες της γηπεδούχου με δύο αμυντικούς, αλλά ο Σαμαράς πρόλαβε τον Καλαβρουζιώτη και απομάκρυνε.Στο 30΄ μια ακόμη προσπάθεια του Αντιρρίου, με τον Μπανιά να κάνει την σέντρα στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΜ και ο Σαμαράς να διώχνει προ του επερχόμενου Καζανά.Στο 38΄ ο Γ. Γουλής άλλαξε όλη τη διάταξη της ΑΕΜ, περνώντας στον Σάκη Κράνη στο γήπεδο, στη θέση του Δ. Πασπαλιάρη, που είχε προβλήματα με το μαρκάρισμα του Μπανιά, πέρασε τον Κυριακόπουλο στη θέση του,τον Ζέρβα στα χαφ και τον Κράνη αριστερά.Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ΑΕΜ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν Τσάμης και Πλακίδας έπαιξαν τρεις φορές το 1-2, αλλά το σουτ του Τσάμη κόντραρε σ' έναν αμυντικό και βγήκε κόρνερ.Στο 40΄ ο Γαβρίνας έπαιξε εξαιρετικά το 1-2 με τον Πλακίδα μπήκε στην περιοχή και την ώρα που έβγαινε τετ-α-τετ ο Σωτηρόπουλος τον ανέτρεψε. Το καταφανέστατο πέναλτι, ανέλαβε να εκτελέσει ο ο Νεκτ. Ζέρβας, που έστειλε την μπάλα συρτά στην αριστερή γωνία του Γκιάτα, γράφοντας το 0-1.
Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ατρόμητος, έκανε προσπάθεια ν' αντεπιτεθεί, αλλά οι παίχτες του δεν μπορούσαν να κάνουν σωστούς συνδιασμούς. Αντίθετα στο 43΄ ο Γαβρίνας δέχτηκε μια μακρινή μπαλιά από τον Τσάμη, βγήκε ταχύτατα απέναντι στο Γκιάτα, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου, έπεσε εντυπωσιακά και απέκρουσε το σουτ, η μπάλα πήγε δεξιά στον Πλακίδα, που σκόραρε από θέση οφσάϊντ και δεν μέτρησε το γκολ.Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΜ έχασε ακόμη μια ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, όταν όταν Κράνης-Κυριακόπουλος-Πλακίδας και Τσάμης έκαναν ωραία επίθεση, αλλά ο Τσάμης σημειώθηκε σε θέση οφσάϊντ.Με φόρα μπήκε η ΑΕΜ και στο β΄ημίχρονο και από τα πρώτα λεπτά πολιόρκησε την άμυνα του Ατρομήτου, κερδίζοντας ένα φάουλ έξω από την περιοχή και δύο κόρνερ, που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.Στο 11΄ έγινε αναγκαστική αλλαγή του Κυριακόπουλου με τον Καρανίκα λόγω τραυματισμού.Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Ατρόμητος δημιούργησε τρεις καλές επιθέσεις, σουτ του Μπανιά, άουτ(12΄), μπαλιά στον κενό χώρο του Καλαβρουζιώτη, δεν μπόρεσε ο Μπανιάς να βρεί τον ξεμαρκάριστο Κάκκο((16΄), άστοχο σουτ του Αλεξόπουλου(17΄).Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 20΄με κερδισμένο φάουλ του Γαβρίνα λίγο έξω από την περοχή και σουτ του Ζέρβα στο τείχος.Στο 24΄ο Κάκκος ελίχθηκε ωραία από αριστερα, έβγαλε ωραία σέντρα για τον Καλαβρουζιώτη, που έπιασε κεφαλιά και έδιωξε ο Τσάμης.Στο 26΄έγινε η καλύτερη φάση για τον Ατρόμητο, όταν ο Κάκκος έπιασε από καλή θέση κεφαλιά, έδιωξαν οι αμυντικοί της ΑΕΜ, δυνατό σουτ του επερχόμενου Αλεξόπουλου η μπάλα κόντραρε στον Πασπαλιάρη και βγήκε κόρνερ. Διπλή Μεγάλη φάση είχε και η ΑΕΜ, δυό λεπτά αργότερα, όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Μ. Πλακίδα, η μπάλα έφτασε στο Ζέρβα, που έκανε ωραία σέντρα, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, σουτ του Κράνη, εντυπωσιακή απόκρουση του Γκιάτα, δεύτερο σουτ του Χ. Πλακίδα, δεύτερη απόκρουση του τερματοφύλακα του Ατρομήτου και κόρνερ.Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Ζέρβα, δυνατό σουτ του Τσάμη λίγο έξω από την περιοχή, απόκρουση του Γκιάτα, δεύτερο σουτ του Μ. Πλακίδα, νέα εντυπωσιακή απόκρουση του Γκιάτα σε κόρνερ.Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε και η πιό αξιόλογη φάση έγινε στο 37΄ όταν ο Γαβρίνας, βγήκε μόνος φάτσα με το τέρμα του Ατρομήτου, αλλά ο Γκιάτας για άλλη μια φορά απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του.Στο 39΄ο Ατρόμητος απείλησε μ' ένα φάουλ στο ημικύλιο της περιοχής της ΑΕΜ, αλλά το σουτ του Α. Καζανά περασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζέρβα.Στο 43΄ωραίο μπάσιμο του Σαμαρά από αριστερά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί μπερδεύτηκαν οι αδελφοί Πλακίδα και ο Γκιάτας απέκρουσε εύκολα την ασθενή κεφαλιά του Μάριου.Στο 45΄ το Αντίρριο είχε μια καλή ευκαιρία όταν σε σέντρα από δεξιά έγιναν διαδοχικές κόντρες μέσα στην περιοχή της ΑΕΜ για να καταλήξει η μπάλα κόρνερ.Στις καθυστερήσεις ο Μ. Πλακίδας βγήκε μόνος απέναντι από τον Γκιάτα, που επιχείρησε έξοδο, πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου απέκρουσε με τα χέρια έξω από τη μεγάλη περιοχή, χωρίς να δείξει ο διαιτητής τη παράβαση.Γενικά ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, με πολλές χαμένες ευκαιρίες από την πλευρά της ΑΕΜ, που ενώ θα μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι, με την αστοχία της άφησε τον Ατρόμητο να ελπίζει μέχρι το τελευταίο λεπτό, υπέρ φυσικά του θεάματος. Από την πλευρά του Ατρομήτου εντυπωσιακός ήταν ο τερματοφύλακας Γκιάτας και μαχητικοί οι Καλαβρουζιώτης, Μπανιάς, Κάκκος Β. και Καζανάς Λ. Ενώ από την ΑΕΜ, που έπαιξε ομαδικά, ξεχώρισαν ο Μ. Πλακίδας, ο Γαβρίνας(αιώνιος χασογκόλης) και οι Ζέρβας Ν., Τσάμης και Σαμαράς.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤ.:Γκιάτας, Σωτηρόπουλος, Ράπτης(75΄Καζανάς Α.), Πετσίνης, Παπαδόπουλος Κ.(83΄ Παπαδόπουλος Α.), Αλεξόπουλος, Μπανιάς(65΄Ταμπάκης), Ζέλιος, Καζανάς Λ., Καλαβρουζιώτης, Κάκκος Β.

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: Ζέρβας Δ., Μπαλάφας, Σαμαράς, Πασπαλιάρης Γ., Πασπαλιάρης Δ.(35΄ Κράνης Α.), Πλακίδας Μ., Τσάμης, Κυριακόπουλος(53΄ Καρανίκας),Γαβρίνας, Ζέρβας Ν., Καβαλιέρης(50΄ Πλακίδας Χ).

**Η διαιτησία του κ. Βασ. Παναγιωτόπουλου, σ' ένα δύσκολο και πολλές φορές σκληρό παιχνίδι, ήταν πολύ καλή. Ελέγχεται μόνο για την τελευταία φάση. Το ίδιο καλοί και οι βοηθοί Ροκοπάνος Γ.(Α΄) και Μπουκουβάλας Γ.